.::Argëtim të Këndshëm::.
Mir Se Erdhet ne .::Alba-Forum::. Ju Lutemi Identifikohuni ose Regjistrohuni :nese keni probleme me Regjistrim apo keni harruar Passwordin e mëparshem ateher kontaktoni : jetlumm@hotmail.com ::. ose 045 921-777
*********************************
Legjenda: Admin-Moderator-PrincesS-Vip
*********************************
All rights Reserved/ Te gjitha te drejtat e Rezervuara 2oo9/2o1o
*********************************


Admin:Jetlum Shala
 
ForumCalendarGalleryPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Data/dita qe e pret me padurim dhe pse?
Tue Jan 15, 2013 1:45 am nga Floraa

» Qka kishit Pas Qef me pas ne Jet?
Tue Jan 15, 2013 1:42 am nga Floraa

» Ku deshironi ta kryni shkollen
Tue Jan 15, 2013 1:41 am nga Floraa

» Cili antar/e mendoni se ësht me HumoristiK ne Web
Tue Jan 15, 2013 1:40 am nga Floraa

» Me qka mirreni më shum ne interent?
Tue Jan 15, 2013 1:39 am nga Floraa

» PER KEND PO MENDONI MOMENTALISHT ?
Tue Jan 15, 2013 1:37 am nga Floraa

» QKA MENDONI KUSH DASHURON ME, ME ZEMER DJEMT APO VAJZAT!
Tue Jan 15, 2013 1:30 am nga Floraa

» Bisedë me hijen
Tue Jan 15, 2013 1:27 am nga Floraa

» Sa nota te dopta keni ju??? dhe sa nota 5- she ???
Tue Jan 15, 2013 1:23 am nga Floraa

Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Forum
alba-fOrum
UNIKKATIL
Sondazh
Kush osht Mbret i RAP`iT?
 UNIKKATIL
 Noizy
Shiko rezultatin
Top posters
jetlum (814)
 
musLII* (768)
 
adem (466)
 
fatmir (344)
 
meritOnz (262)
 
Fjolla (210)
 
Diellzë (164)
 
nazim (148)
 
florianna (104)
 
Genti (34)
 

Share | 
 

 Bisedë me hijen

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
florianna

avatar

Numri i postimeve : 104
Join date : 21/05/2009
Age : 23
Location : eeeeeeee qa ki em bo

MesazhTitulli: Bisedë me hijen   Mon May 25, 2009 4:08 pm

Shikova rreth vetes, nuk e pashë hijen time!
Ngrita shikimin në qiell, dielli në kupën e qiellit, nuk pashë asnjë shenjë resh. Prapë hodha shikimin rreth vetes, nuk e gjeta hijen.
Subhanallah! Ku shkoi, ecte me mua...
U ktheva mbrapa, e kërkova dhe e gjeta pranë një shkëmbi.

I thashë: Hija ime, ku mbete? Pse nuk vjen pas meje që të vazhdojmë rrugën?
Hija: Jam lodhur duke ecur me ty.
I thashë: Cila është arsyeja?!
Hija: Sepse ti më çon në poshtërim në disa vende dhe unë nuk jam krijuar për to. Ti bën disa veprime që në shikim të jashtëm duken si të sinqerta, por në brendësi janë syefaqësi (ah sikur mos të jem hija jote!)
I thashë: Ti dëshiron ndarjen prej meje, kurse të tjerët dëshirojnë takimin. Ndoshta mos po gabon në gjykim, oj hija ime.
Hija: Pasha Allahun nuk po gaboj! Njerëzit shohin vetëm pjesën e jashtme tënden, por unë e di anën tënde të brendshme.
I thashë: Ç’po synon me këto fjalë?
Hija: Qëllimin tim e di mirë. Njerëzit nuk janë vazhdimisht me ty sikurse unë. Po të shikosh zemrën tënde, do të shohësh se është bërë e zezë.
I thashë: Cila është arsyeja e nxirjes së saj?
Hija: Mossinqeriteti në punë dhe syefaqësia në veprime.
I thashë: A thua deri në këtë masë ndikon kjo sjellje në zemër?
Hija: Po, vërtet sinqeriteti është bazë e veprës, saqë në një fjalë të urtë thuhet: Ai i cili nuk ka sinqeritet, të mos lodhet.
I thashë: Kjo pra është një çështje serioze për mua!
Hija: The të vërtetën. Pa dyshim që sinqeriteti është një kapitull me rëndësi, tek i cili mund të ndikojë shejtani dhe ta dëmtojë veprën e njeriut. Pikërisht për këtë Sufjan Thevriu ka thënë: -Më e vështirë për mua ishte shërimi i sinqeritetit.
I thashë: Por njerëzit nuk e dinë se unë veproj me dyfaqësi.
Hija: Ti a je prej atyre që në veprime ke parasysh vetëm njerëzit apo edhe Zotin e tyre? Tek Allahu i Lartësuar nuk fshihet asgjë, çdo gjë është e zbuluar në Ditën e Gjykimit, trupi, shpirti, ndërgjegjja, vepra, ardhmëria. Të gjitha pengesat bien dhe sekretet zbulohen. Shoku im, në atë ditë nuk të bën dobi njeriu, por veprën bëje të sinqertë, mbuloje adhurimin tënd, që shejtani mos ta rrëmbejë. Prej të sinqertëve kishte të tillë që kishte agjëruar dyzet vjet dhe nuk e dinte askush, kur dilte nga shtëpia për në treg me vete kishte dy copa bukë dhe i jepte sadaka. Në shtëpi mendonin se i ka ngrënë në treg, kurse shokët në treg mendonin se e ka ngrënë ushqimin në shtëpi.
I thashë: Vërtet ma ndërrove mendjen për veten time, oj hija ime. Por më trego diçka mbi shenjat e dyfaqësisë.
Hija: Pyete veten, se ti je njohës i vetvetes.
I thashë: Mos ngurro hija ime, më trego, se vërtet kam vendosur që të jem i sinqertë, inshallah.
Hija: Aliu, Allahu qoftë i kënaqur me të, ka thënë: “Hipokriti ka tri shenja:
1. është përtac kur është në vetmi,
2. është aktiv kur është me njerëz,
3. kur lavdërohet vepron, por kur qortohet e pakëson punën.

I thashë: Ah, mjerë për mua, paskan humbur veprat e mia!
Hija: Ripërtëri vendosmërinë, ripërtëri besën me Allahun e Lartësuar. Çdo herë lute Allahun për sinqeritet në vepër derisa të të bekojë Allahu në veprat e tua, ashtu siç e bekoi Omer bin Abdulazizin, Allahu e mëshiroftë.
I thashë: Pas një mendimi dhe analize, vërtet do të lëviz me vendosmëri inshallah.
Hija: Fillo, shoku im, duke e angazhuar veten në sinqeritet dhe lëviz me vendosmëri para se të të djegë (shkatërrojë) hija jote.
I thashë (i habitur): Ç’thua?! Vallë a të dëmton hija?
Hija: Po shoku im. Kemi dy lloje hijesh. Ato janë:
1. Hija e urryer. Allahu i Lartësuar thotë: “Shkoni tek ajo hije (mjegull e tymit të Zjarrit të Xhehenemit) që ka tre degëzime. Që nuk bën as hije, as nuk mbron prej flakës.” (Murselat, 30-31)
2. Hija e preferuar (e pëlqyer). Është hija e xhenetit. Allahu i Lartësuar thotë: “Janë nën drunj të pemëve pa therra (pa gjemba). Të bananeve me fruta palë-palë. Nën hije të përhershme. Pranë ujit rrjedhës.” (Vakia, 28-31)

Shoku im, ke rastin të zgjedhësh se cilën hije dëshiron. Ai i cili e kërkon sinqeritetin, nuk lodhet. (Mos harro se) Era e dheut që vjen nga sinqeriteti është më e mirë sesa aroma e parfumit që vjen nga syefaqësia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Fjolla

avatar

Numri i postimeve : 210
Join date : 21/05/2009
Age : 23
Location : Zoqisht

MesazhTitulli: Oj flori mes um tut me hije, se tani sguxoj as en forum me hi ... hahahah   Mon Jun 08, 2009 4:19 pm

Wink Wink Wink Wink Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
florianna

avatar

Numri i postimeve : 104
Join date : 21/05/2009
Age : 23
Location : eeeeeeee qa ki em bo

MesazhTitulli: Re: Bisedë me hijen   Mon Jun 08, 2009 4:32 pm

phahahhaha jo bre s epata per qellim met tut .a qaq shum po tutesh a ?maje veten qikos endoshin raste edhe me te kqija hehehehhe klm ciao shihemi te dua shum tezakesha ime hehehhe klm fjolla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
jetlum
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 814
Join date : 25/04/2009
Age : 24
Location : qanej dika

.::Alba-Forum::.
aLba-forum:
aLba-forum
ADMIN

MesazhTitulli: jetlum   Mon Jun 08, 2009 6:02 pm

FjoLLa te lutna ne titull e shkrun emrin tend aty nalt e posht e shkrun MSG`n ok
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
meritOnz

avatar

Numri i postimeve : 262
Join date : 27/04/2009
Age : 23
Location : n`skaj tbOtes

MesazhTitulli: meriiTOonnz   Mon Jun 08, 2009 6:18 pm

Edhee unn mOre ja komm shpjeeGuu amoo see paskaa leexuu mssG qee ja kOmm quu hiqq umm dOkett . aa FiiooLL .*!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.meritonz2.tk
musLII*

avatar

Numri i postimeve : 768
Join date : 16/09/2009
Age : 20
Location : Sdi.

MesazhTitulli: musLII*   Sun Sep 20, 2009 6:10 pm

Oh e ka Pa por ka GaBuu ..

- SOry.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
fatmir

avatar

Numri i postimeve : 344
Join date : 16/09/2009

MesazhTitulli: fatmir   Mon Sep 21, 2009 5:23 pm

nuk bohet bised me hojen
se te moqmit kan than bohesh
budall
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
jetlum
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 814
Join date : 25/04/2009
Age : 24
Location : qanej dika

.::Alba-Forum::.
aLba-forum:
aLba-forum
ADMIN

MesazhTitulli: jetlum   Mon Sep 21, 2009 8:16 pm

qe budalla qe a fole mo mes fol se e prish krejt hauahau
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
fatmir

avatar

Numri i postimeve : 344
Join date : 16/09/2009

MesazhTitulli: fatmir   Tue Sep 22, 2009 12:24 pm

SORRYY
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
musLII*

avatar

Numri i postimeve : 768
Join date : 16/09/2009
Age : 20
Location : Sdi.

MesazhTitulli: musLII*   Sat Sep 26, 2009 4:51 pm

hahahahahha op valla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
jetlum
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 814
Join date : 25/04/2009
Age : 24
Location : qanej dika

.::Alba-Forum::.
aLba-forum:
aLba-forum
ADMIN

MesazhTitulli: jetlum   Sat Sep 26, 2009 7:29 pm

leni fjalt e plakavee
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
musLII*

avatar

Numri i postimeve : 768
Join date : 16/09/2009
Age : 20
Location : Sdi.

MesazhTitulli: musLII*   Sun Sep 27, 2009 6:43 am

hahahahahha plakavEE auhahuauhuha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
jetlum
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 814
Join date : 25/04/2009
Age : 24
Location : qanej dika

.::Alba-Forum::.
aLba-forum:
aLba-forum
ADMIN

MesazhTitulli: jetlum   Sun Sep 27, 2009 9:52 am

po de me niss mi ngu plakat bohum budall pi fjalvee lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
Fjolla

avatar

Numri i postimeve : 210
Join date : 21/05/2009
Age : 23
Location : Zoqisht

MesazhTitulli: fjolla   Sun Sep 27, 2009 10:11 am

qka jon more gjeth kto sene ka po kqyri pom dalin kto lol hahahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
jetlum
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 814
Join date : 25/04/2009
Age : 24
Location : qanej dika

.::Alba-Forum::.
aLba-forum:
aLba-forum
ADMIN

MesazhTitulli: jetlum   Mon Sep 28, 2009 1:57 pm

ahah pale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
Fjolla

avatar

Numri i postimeve : 210
Join date : 21/05/2009
Age : 23
Location : Zoqisht

MesazhTitulli: fjolla   Mon Sep 28, 2009 2:22 pm

po de hehehee
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
nazimNumri i postimeve : 148
Join date : 23/09/2009
Location : zoqisht

MesazhTitulli: nazim   Fri Nov 06, 2009 5:32 pm

leje mar kto jan fjal te grave se marra mju ni dikush edhe e tutish naj thmi se un sma nin prej ktynve fjalev
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
jetlum
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 814
Join date : 25/04/2009
Age : 24
Location : qanej dika

.::Alba-Forum::.
aLba-forum:
aLba-forum
ADMIN

MesazhTitulli: jetlum   Fri Nov 06, 2009 5:43 pm

a gjaknxeht nazimi sja ha per fjal te gravee
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
fatmir

avatar

Numri i postimeve : 344
Join date : 16/09/2009

MesazhTitulli: Fatmir shala   Thu Apr 15, 2010 3:32 pm

uhuhuhuhuh po shum zgati bre

hajt len mooo
e prishe se prish a jo kshtut len moo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
musLII*

avatar

Numri i postimeve : 768
Join date : 16/09/2009
Age : 20
Location : Sdi.

MesazhTitulli: musLII*   Thu Apr 15, 2010 3:46 pm

paa palidhje tem spom duket intersant "BISED ME HIJEN"haha!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shirkann-muslii.tk
FloraaNumri i postimeve : 15
Join date : 15/01/2013
Age : 23
Location : zoqisht

MesazhTitulli: Re: Bisedë me hijen   Tue Jan 15, 2013 1:27 am

hhahahahahahaha ncnncnccnnc ehhh...


SA SHPEJT SHKUN 4 VJET.. No
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bisedë me hijen   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Bisedë me hijen

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
.::Argëtim të Këndshëm::. :: Temat e Ndryshme :: Temat e Ndryshme-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblog
Zaqishti.com