.::Argëtim të Këndshëm::.
Mir Se Erdhet ne .::Alba-Forum::. Ju Lutemi Identifikohuni ose Regjistrohuni :nese keni probleme me Regjistrim apo keni harruar Passwordin e mëparshem ateher kontaktoni : jetlumm@hotmail.com ::. ose 045 921-777
*********************************
Legjenda: Admin-Moderator-PrincesS-Vip
*********************************
All rights Reserved/ Te gjitha te drejtat e Rezervuara 2oo9/2o1o
*********************************


Admin:Jetlum Shala
 
ForumCalendarGalleryPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Data/dita qe e pret me padurim dhe pse?
Tue Jan 15, 2013 1:45 am nga Floraa

» Qka kishit Pas Qef me pas ne Jet?
Tue Jan 15, 2013 1:42 am nga Floraa

» Ku deshironi ta kryni shkollen
Tue Jan 15, 2013 1:41 am nga Floraa

» Cili antar/e mendoni se ësht me HumoristiK ne Web
Tue Jan 15, 2013 1:40 am nga Floraa

» Me qka mirreni më shum ne interent?
Tue Jan 15, 2013 1:39 am nga Floraa

» PER KEND PO MENDONI MOMENTALISHT ?
Tue Jan 15, 2013 1:37 am nga Floraa

» QKA MENDONI KUSH DASHURON ME, ME ZEMER DJEMT APO VAJZAT!
Tue Jan 15, 2013 1:30 am nga Floraa

» Bisedë me hijen
Tue Jan 15, 2013 1:27 am nga Floraa

» Sa nota te dopta keni ju??? dhe sa nota 5- she ???
Tue Jan 15, 2013 1:23 am nga Floraa

Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Forum
alba-fOrum
UNIKKATIL
Sondazh
Kush osht Mbret i RAP`iT?
 UNIKKATIL
 Noizy
Shiko rezultatin
Top posters
jetlum (814)
 
musLII* (768)
 
adem (466)
 
fatmir (344)
 
meritOnz (262)
 
Fjolla (210)
 
Diellzë (164)
 
nazim (148)
 
florianna (104)
 
Genti (34)
 

Share | 
 

 Mishi i përpunuar rrit gjasat për kancer të vezorëve

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
adem

avatar

Numri i postimeve : 466
Join date : 20/09/2009
Age : 21
Location : ka matiqani hahah

MesazhTitulli: Mishi i përpunuar rrit gjasat për kancer të vezorëve   Fri Apr 23, 2010 3:31 pm

Hulumtimet e shkencëtarëve australianë kanë treguar se konsumimi i shpeshtë i produkteve të mishit, siç janë sallamat dhe hot-dogët, lidhet me rrezik më të madh për t’u prekur nga kanceri i vezorëve.
Përkundër kësaj, gjasat më të pakta për këtë formë të karcinomës janë vërejtur te femrat të cilat më shpesh konsumojnë peshq, bëjnë të ditur hulumtuesit nga Queensland Institute of Medical Research.
Studimi i botuar në American Journal of Clinical Nutrition bën të ditur edhe se gjatë këtij hulumtimi nuk është vërejtur lidhje në mes të konsumimit të mishit të kuq (pa u përpunuar) dhe rrezikut për kancer të vezorëve, derisa konsumimi i mishit të papërpunuar në fakt ka çuar deri te një ulje e lehtë e paraqitjes së kësaj sëmundje.
Në studim janë analizuar të dhëna të mbledhura nga 2000 femra me kancer të vezores dhe 2200 femra të shëndosha.
Konsumi i produkteve të përpunuara të mishit katër herë në javë ka çuar deri në 18% rrezik më të lartë për prekje nga kanceri i vezorëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Mishi i përpunuar rrit gjasat për kancer të vezorëve

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
.::Argëtim të Këndshëm::. :: Te rejat nga futboLLi :: Lajme :: Shendetsi-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
Zaqishti.com