.::Argëtim të Këndshëm::.
Mir Se Erdhet ne .::Alba-Forum::. Ju Lutemi Identifikohuni ose Regjistrohuni :nese keni probleme me Regjistrim apo keni harruar Passwordin e mëparshem ateher kontaktoni : jetlumm@hotmail.com ::. ose 045 921-777
*********************************
Legjenda: Admin-Moderator-PrincesS-Vip
*********************************
All rights Reserved/ Te gjitha te drejtat e Rezervuara 2oo9/2o1o
*********************************


Admin:Jetlum Shala
 
ForumCalendarGalleryPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Data/dita qe e pret me padurim dhe pse?
Tue Jan 15, 2013 1:45 am nga Floraa

» Qka kishit Pas Qef me pas ne Jet?
Tue Jan 15, 2013 1:42 am nga Floraa

» Ku deshironi ta kryni shkollen
Tue Jan 15, 2013 1:41 am nga Floraa

» Cili antar/e mendoni se ësht me HumoristiK ne Web
Tue Jan 15, 2013 1:40 am nga Floraa

» Me qka mirreni më shum ne interent?
Tue Jan 15, 2013 1:39 am nga Floraa

» PER KEND PO MENDONI MOMENTALISHT ?
Tue Jan 15, 2013 1:37 am nga Floraa

» QKA MENDONI KUSH DASHURON ME, ME ZEMER DJEMT APO VAJZAT!
Tue Jan 15, 2013 1:30 am nga Floraa

» Bisedë me hijen
Tue Jan 15, 2013 1:27 am nga Floraa

» Sa nota te dopta keni ju??? dhe sa nota 5- she ???
Tue Jan 15, 2013 1:23 am nga Floraa

Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Forum
alba-fOrum
UNIKKATIL
Sondazh
Kush osht Mbret i RAP`iT?
 UNIKKATIL
 Noizy
Shiko rezultatin
Top posters
jetlum (814)
 
musLII* (768)
 
adem (466)
 
fatmir (344)
 
meritOnz (262)
 
Fjolla (210)
 
Diellzë (164)
 
nazim (148)
 
florianna (104)
 
Genti (34)
 

Share | 
 

 BSPK, protestë me 1 Maj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
adem

avatar

Numri i postimeve : 466
Join date : 20/09/2009
Age : 20
Location : ka matiqani hahah

MesazhTitulli: BSPK, protestë me 1 Maj   Sun Apr 18, 2010 9:58 am

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka bërë të ditur se ka vendosur që për 1 Maj do të protestoj për shkaka të shkeljeve të drejtave të punëtorëve dhe mos plotësimin e kushtëve të sindaikatave.
"Kryesia Ekzekutive e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në mbledhjen e vet të mbajtur me 13.04.2010 ndër të tjera vendosi, që për nder të ditës ndërkombëtare të punës -Një Maji të organizojë një protestë para Qeverisë së Kosovës duke filluar nga ora 12:00", thuhet në njoftimin e BSPK-së.

Sipas njoftimit, gjatë kësaj mbledhje u formua edhe Këshilli Organizativ i Protestave, i cili do të udhëheqë me protestën.

Kryetari i BSPK-së Haxhi Arifi disa herë ka bërë të ditur se nëse nuk bëhen lëvizje pozitive në përmbushjen e kërkesave të punëtorëve, atëherë do te protestohet në të gjithë sektorët e shërbimeve publike dhe të atyre ekonomike.

BSPK-ja sipas tij ka qenë dhe mbetet një faktor i rëndësishëm stabiliteti në Republikën e Kosovës, por siq ka thenë ai po luhet me fatin e punetorëve dhe sindikata nuk mund të rrij duarkryq.

"Qeveria dhe Kuvendi i Republikës së Kosovës, por edhe institucionet tjera kompetente në sferën sociale, duke përfshirë këtu edhe Agjensionin Kosovar të Privatizimit, Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës, Zyrën Civile Ndërkombëtare në Kosovë dhe EULEX-in, me mosveprimet e tyre në segmentin kyç të sferës sociale, përditë e më shumë po kontribuojnë në zbehjen e atributit që ka aktualisht BSPK-ja në ruajtjen e stabilitetit social i cili ndikon drejtpërdrejt edhe në sigurinë e përgjithshme në Kosovë", është shprehur Arifi.

Përveç çështjeve tjera aspak të parëndësishme me të cilat po ballafaqohet BSPK-ja, aktualisht janë edhe dy çështje tjera shumë të rëndësishme dhe jetike për BSPK-në, e që sipas tij meritojnë zgjidhje të ngutshme me qëllim të zvogëlimit të tensioneve sociale të cilat së shpejti mund të ndodhin edhe pa vullnetin e BSPK-së, e këto janë:

1. Miratimi i Ligjit të Punës, që tani shumë herë është tërhequr nga aprovimi në Kuvend, dhe

2. Përshpejtimi i procedurave në aktivitetet e shpërndarjës së një pjese të të ardhurave prej 20% nga privatizimi i NSH-ve për punëtorët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

BSPK, protestë me 1 Maj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
.::Argëtim të Këndshëm::. :: Te rejat nga futboLLi :: Lajme-
Kërce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
Zaqishti.com