.::Argëtim të Këndshëm::.
Mir Se Erdhet ne .::Alba-Forum::. Ju Lutemi Identifikohuni ose Regjistrohuni :nese keni probleme me Regjistrim apo keni harruar Passwordin e mëparshem ateher kontaktoni : jetlumm@hotmail.com ::. ose 045 921-777
*********************************
Legjenda: Admin-Moderator-PrincesS-Vip
*********************************
All rights Reserved/ Te gjitha te drejtat e Rezervuara 2oo9/2o1o
*********************************


Admin:Jetlum Shala
 
ForumCalendarGalleryPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Data/dita qe e pret me padurim dhe pse?
Tue Jan 15, 2013 1:45 am nga Floraa

» Qka kishit Pas Qef me pas ne Jet?
Tue Jan 15, 2013 1:42 am nga Floraa

» Ku deshironi ta kryni shkollen
Tue Jan 15, 2013 1:41 am nga Floraa

» Cili antar/e mendoni se ësht me HumoristiK ne Web
Tue Jan 15, 2013 1:40 am nga Floraa

» Me qka mirreni më shum ne interent?
Tue Jan 15, 2013 1:39 am nga Floraa

» PER KEND PO MENDONI MOMENTALISHT ?
Tue Jan 15, 2013 1:37 am nga Floraa

» QKA MENDONI KUSH DASHURON ME, ME ZEMER DJEMT APO VAJZAT!
Tue Jan 15, 2013 1:30 am nga Floraa

» Bisedë me hijen
Tue Jan 15, 2013 1:27 am nga Floraa

» Sa nota te dopta keni ju??? dhe sa nota 5- she ???
Tue Jan 15, 2013 1:23 am nga Floraa

Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Forum
alba-fOrum
UNIKKATIL
Sondazh
Kush osht Mbret i RAP`iT?
 UNIKKATIL
 Noizy
Shiko rezultatin
Top posters
jetlum (814)
 
musLII* (768)
 
adem (466)
 
fatmir (344)
 
meritOnz (262)
 
Fjolla (210)
 
Diellzë (164)
 
nazim (148)
 
florianna (104)
 
Genti (34)
 

Share | 
 

 Zoellick: Ekonomia e re globale kërkon qasje të reja

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
adem

avatar

Numri i postimeve : 466
Join date : 20/09/2009
Age : 21
Location : ka matiqani hahah

MesazhTitulli: Zoellick: Ekonomia e re globale kërkon qasje të reja   Sun Apr 18, 2010 9:57 am

Konceptet e vjetra të “Botës së Tretë”nuk vlejnë më në ekonominë e re globale shumëkahëshe dhe kërkohen qasje të reja për të marrë në konsideratë interesat e vendeve në zhvillim, thotë Presidenti i Grupit të Bankës Botërore, Robert B. Zoellick.
Në një fjalim para Takimeve Pranverore të Bankës Botërore, Zoellick tha se kriza ekonomike globale e vitit 2009 dhe ngritja e vendeve në zhvillim në ekonominë globale ishte kumti i vdekjes së konceptit të vjetër të Botës së Tretë si një entitet i ndarë mu sikur që ishte viti 1989 për Botën e Dytë të Komunizmit. Kjo ka implikime të thella për multilateralizmin, veprimet e përbashkëta globale, raportet mes fuqive, zhvillimin dhe institucionet ndërkombëtare siç është Grupi i Bankës Botërore dhe ka nxjerrë në shesh nevojën për t’ju qasur problemeve nga një këndvështrim tjetër.
“Me dekada të tëra, studentët e politikave të sigurisë dhe atyre ndërkombëtare kanë debatuar për paraqitjen e një sistemi shumëkahësh. Është koha që ne të pranojmë paralelen e re ekonomike.

Nëse viti 1989 ishte dëshmitar i përfundimit të “Botës së Dytë”me vdekjen e komunizmit, atëherë, viti 2009 pa fundin e asaj që njihej si “Botë e Tretë”: Tash jemi në një ekonomi të re e shumëkahëshe botërore, që zhvillohet me hapa të shpejtë,” tha Zoellick në një fjalim në Qendrën për Studime Ndërkombëtare Woodrow Wilson në Uashington D.C, me ç’rast ua kujtoi audiencës se disa i patën konsideruar veprimet e ish Presidentit amerikan si një mundësi e humbur. “Ne nuk mund t’i lejojmë vetes të trajtojmë gjeo-politikën si të zakonshme.”

“Varfëria vazhdon dhe duhet të adresohet. Vazhdon të ketë gjendje të rënduara dhe ato duhet të adresohen.

Sfidat globale po rriten dhe po ashtu duhet adresuar. Por mënyra në të cilën ne duhet t’u qasemi këtyre çështjeve po ndryshon,”tha Zoellick. “Kategorizimet e tejkaluara të Botëve të Para dhe të Treta, donatorëve dhe lutësve, udhëheqësve dhe të udhëhequrve më nuk përshtaten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Zoellick: Ekonomia e re globale kërkon qasje të reja

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
.::Argëtim të Këndshëm::. :: Te rejat nga futboLLi :: Lajme-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
Zaqishti.com