.::Argëtim të Këndshëm::.
Mir Se Erdhet ne .::Alba-Forum::. Ju Lutemi Identifikohuni ose Regjistrohuni :nese keni probleme me Regjistrim apo keni harruar Passwordin e mëparshem ateher kontaktoni : jetlumm@hotmail.com ::. ose 045 921-777
*********************************
Legjenda: Admin-Moderator-PrincesS-Vip
*********************************
All rights Reserved/ Te gjitha te drejtat e Rezervuara 2oo9/2o1o
*********************************


Admin:Jetlum Shala
 
ForumCalendarGalleryPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Data/dita qe e pret me padurim dhe pse?
Tue Jan 15, 2013 1:45 am nga Floraa

» Qka kishit Pas Qef me pas ne Jet?
Tue Jan 15, 2013 1:42 am nga Floraa

» Ku deshironi ta kryni shkollen
Tue Jan 15, 2013 1:41 am nga Floraa

» Cili antar/e mendoni se ësht me HumoristiK ne Web
Tue Jan 15, 2013 1:40 am nga Floraa

» Me qka mirreni më shum ne interent?
Tue Jan 15, 2013 1:39 am nga Floraa

» PER KEND PO MENDONI MOMENTALISHT ?
Tue Jan 15, 2013 1:37 am nga Floraa

» QKA MENDONI KUSH DASHURON ME, ME ZEMER DJEMT APO VAJZAT!
Tue Jan 15, 2013 1:30 am nga Floraa

» Bisedë me hijen
Tue Jan 15, 2013 1:27 am nga Floraa

» Sa nota te dopta keni ju??? dhe sa nota 5- she ???
Tue Jan 15, 2013 1:23 am nga Floraa

Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Forum
alba-fOrum
UNIKKATIL
Sondazh
Kush osht Mbret i RAP`iT?
 UNIKKATIL
 Noizy
Shiko rezultatin
Top posters
jetlum (814)
 
musLII* (768)
 
adem (466)
 
fatmir (344)
 
meritOnz (262)
 
Fjolla (210)
 
Diellzë (164)
 
nazim (148)
 
florianna (104)
 
Genti (34)
 

Share | 
 

 Turqia shpall strategjinë e daljes nga kriza

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
adem

avatar

Numri i postimeve : 466
Join date : 20/09/2009
Age : 21
Location : ka matiqani hahah

MesazhTitulli: Turqia shpall strategjinë e daljes nga kriza   Sun Apr 18, 2010 9:56 am

Banka qendrore turke (TCMB) ka publikuar "Strategjinë e Daljes nga Kriza", e cila përfshin anulimin e masave që ishin marrë gjatë krizës globale dhe operacionet për normalizimin e situatës financiare.
Sipas kësaj do të tërhiqen gradualisht një pjesë e masave që ishin marrë gjatë procesit të krizës ndaj tregut të valutës dhe lirës turke.

Procesi do të zhvillohet me kujdes dhe i shtrirë në kohë. Monedha e tepërt në treg do të reduktohet në mënyrë graduale.

Ndërsa programi që është deklaruar më parë në lidhje me emetimin e bonove shtetërore për tregun e brendshëm do të vazhdojë.

Gjithashtu Banka Qendrore nuk do të bëjë ndërhyrje as në politikën e saj monetare.

Normat bazë të interesit edhe për periudhat në vijim do të përcaktohen në përshtatje me panoramën e inflacionit dhe objektivat afatshkurtër e afatmesëm.

Do të ndryshojë metoda e bërjes së tenderëve me maturim 1-javor për riblerjet.

Në vend të metodës tradicionale, tenderi do të zhvillohet me metodën e sasisë me normë interesi të pandryshueshme.

Në kuadër të kësaj norma fikse e interesit do të përcaktohet duke i shtuar 50 pikë bazë normës së interesit të huamarrjes që është publikuar për veprimet me maturim 1-ditor.

Si rrjedhim norma konstante e interesit që shpallet për blerjet e repos me maturim 1-javor do të jetë edhe normë referuese nga pikëpamja e politikës monetare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Turqia shpall strategjinë e daljes nga kriza

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
.::Argëtim të Këndshëm::. :: Te rejat nga futboLLi :: Lajme-
Kërce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com
Zaqishti.com