.::Argëtim të Këndshëm::.
Mir Se Erdhet ne .::Alba-Forum::. Ju Lutemi Identifikohuni ose Regjistrohuni :nese keni probleme me Regjistrim apo keni harruar Passwordin e mëparshem ateher kontaktoni : jetlumm@hotmail.com ::. ose 045 921-777
*********************************
Legjenda: Admin-Moderator-PrincesS-Vip
*********************************
All rights Reserved/ Te gjitha te drejtat e Rezervuara 2oo9/2o1o
*********************************


Admin:Jetlum Shala
 
ForumCalendarGalleryPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Data/dita qe e pret me padurim dhe pse?
Tue Jan 15, 2013 1:45 am nga Floraa

» Qka kishit Pas Qef me pas ne Jet?
Tue Jan 15, 2013 1:42 am nga Floraa

» Ku deshironi ta kryni shkollen
Tue Jan 15, 2013 1:41 am nga Floraa

» Cili antar/e mendoni se ësht me HumoristiK ne Web
Tue Jan 15, 2013 1:40 am nga Floraa

» Me qka mirreni më shum ne interent?
Tue Jan 15, 2013 1:39 am nga Floraa

» PER KEND PO MENDONI MOMENTALISHT ?
Tue Jan 15, 2013 1:37 am nga Floraa

» QKA MENDONI KUSH DASHURON ME, ME ZEMER DJEMT APO VAJZAT!
Tue Jan 15, 2013 1:30 am nga Floraa

» Bisedë me hijen
Tue Jan 15, 2013 1:27 am nga Floraa

» Sa nota te dopta keni ju??? dhe sa nota 5- she ???
Tue Jan 15, 2013 1:23 am nga Floraa

Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Forum
alba-fOrum
UNIKKATIL
Sondazh
Kush osht Mbret i RAP`iT?
 UNIKKATIL
 Noizy
Shiko rezultatin
Top posters
jetlum (814)
 
musLII* (768)
 
adem (466)
 
fatmir (344)
 
meritOnz (262)
 
Fjolla (210)
 
Diellzë (164)
 
nazim (148)
 
florianna (104)
 
Genti (34)
 

Share | 
 

 Berisha, qeveria e Kosovës e guximshme për autostradën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
adem

avatar

Numri i postimeve : 466
Join date : 20/09/2009
Age : 20
Location : ka matiqani hahah

MesazhTitulli: Berisha, qeveria e Kosovës e guximshme për autostradën   Sun Apr 18, 2010 9:54 am

Sali Berisha është gëzuar këtë javë kur ka marrë lajmin se Kosova do të nisë ndërtimin e autostradës Vërmicë – Merdar dhe ka premtuar që të ndërtojë hekurudhë që do të lidhte Shqipërinë me Kosovën. Sipas tij, për Qeverinë e Kosovë është shumë i vështirë vendimi për ndërtimin e kësaj autostrade “Për buxhetin dhe financat e Kosovës, ai vendim kërkon guxim të madh. Duhet të guxosh që të realizosh gjëra të mëdha, se ndryshe s’i realizon kurrë”, ka theksuar Berisha në një intervistë në TV Klan.
“Ka qenë një lajm i gëzuar”, ka theksuar Berisha, lidhur me lajmin për ndërtimin e autostradës në Kosovë.

Në vazhdim Berisha ka deklaruar se do të fillojë studimi i fizibilitetit për hekurudhën Shqipëri - Kosovë.

“Unë do të shoh dhe do të marr fizibilitetin për hekurudhën Shqipëri - Kosovë. Porti i Durrësit do të bëhet shumë i madh. Shqipëria nuk është më e varfër, por ka një potencial real edhe për ndërtim hekurudhash të këtyre përmasave. Shqipëria duhet të dalë detyrimisht drejt Evropës Qendrore me hekurudhë dhe rruga më e mirë, e është drejt Kosovës”, ka theksuar Sali Berisha.

Duke folur për autostradën Morin – Kukës - Rrëshen, kryeministri i Shqipërisë ka pohuar se ajo do rifillojë së funksionuari pas tre-katër javësh.

“Për tre-katër javë tuneli i Kalimashit do të jetë plotësisht i kalueshëm. Pra, nga mesi i majit tuneli do të hapet. Tuneli që u shemb ishte tuneli që s’ishte hapur. Fillimisht do të hapet ai që u shemb, pastaj do të bëhen përforcimet në tunelin tjetër. Të gjithë sensorët që masin tensionin tregojnë një efiçencë të plotë të ndërhyrjeve”, ka theksuar ai.

Pas përfundimit të autostradës Durrës – Kukës - Morin, lind si domosdoshmëri zgjerimi i porteve të Durrësit, Vlorës, Shëngjinit, por edhe ndërtimi i porteve të reja, pasi autostrada, por pse jo më vonë edhe hekurudha, i mundëson daljen më të shpejtë në det Kosovës, Maqedonisë, por edhe Serbisë.

Politikanë dhe pushtetarë të lartë të të gjitha krahëve si në Shqipëri e Kosovë kanë përmendur portin e Shëngjinit në afërsi të Lezhës si një port që do t’i shërbejë kryesisht Kosovës dhe për këtë qëllim është nënshkruar edhe një marrëveshje në tetor të vitit të shkuar në Prishtinë në mes Qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës.

Nga ndërtimi i rrugës Durrës – Kukës - Morin parashikohet të trefishohet edhe volumi i transportit të mallrave në Portin e Durrësit, ku 70 për qind e këtij volumi do t’u shërbejë vendeve të rajonit, kryesisht Kosovës e Maqedonisë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Berisha, qeveria e Kosovës e guximshme për autostradën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
.::Argëtim të Këndshëm::. :: Te rejat nga futboLLi :: Lajme-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
Zaqishti.com