.::Argëtim të Këndshëm::.
Mir Se Erdhet ne .::Alba-Forum::. Ju Lutemi Identifikohuni ose Regjistrohuni :nese keni probleme me Regjistrim apo keni harruar Passwordin e mëparshem ateher kontaktoni : jetlumm@hotmail.com ::. ose 045 921-777
*********************************
Legjenda: Admin-Moderator-PrincesS-Vip
*********************************
All rights Reserved/ Te gjitha te drejtat e Rezervuara 2oo9/2o1o
*********************************


Admin:Jetlum Shala
 
ForumCalendarGalleryPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Data/dita qe e pret me padurim dhe pse?
Tue Jan 15, 2013 1:45 am nga Floraa

» Qka kishit Pas Qef me pas ne Jet?
Tue Jan 15, 2013 1:42 am nga Floraa

» Ku deshironi ta kryni shkollen
Tue Jan 15, 2013 1:41 am nga Floraa

» Cili antar/e mendoni se ësht me HumoristiK ne Web
Tue Jan 15, 2013 1:40 am nga Floraa

» Me qka mirreni më shum ne interent?
Tue Jan 15, 2013 1:39 am nga Floraa

» PER KEND PO MENDONI MOMENTALISHT ?
Tue Jan 15, 2013 1:37 am nga Floraa

» QKA MENDONI KUSH DASHURON ME, ME ZEMER DJEMT APO VAJZAT!
Tue Jan 15, 2013 1:30 am nga Floraa

» Bisedë me hijen
Tue Jan 15, 2013 1:27 am nga Floraa

» Sa nota te dopta keni ju??? dhe sa nota 5- she ???
Tue Jan 15, 2013 1:23 am nga Floraa

Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Forum
alba-fOrum
UNIKKATIL
Sondazh
Kush osht Mbret i RAP`iT?
 UNIKKATIL
 Noizy
Shiko rezultatin
Top posters
jetlum (814)
 
musLII* (768)
 
adem (466)
 
fatmir (344)
 
meritOnz (262)
 
Fjolla (210)
 
Diellzë (164)
 
nazim (148)
 
florianna (104)
 
Genti (34)
 

Share | 
 

 Planifikim për trajtim mjekësor në prag të vdekjes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
adem

avatar

Numri i postimeve : 466
Join date : 20/09/2009
Age : 21
Location : ka matiqani hahah

MesazhTitulli: Planifikim për trajtim mjekësor në prag të vdekjes   Wed Apr 14, 2010 4:39 pm

Ekspertët thonë se çdo njeri duhet të mendojë se çfarë lloj kujdesi mjekësor dëshiron të ketë kur jetës i afrohet fundi. Kjo nuk është ide e keqe, thotë një studim ku theksohet se parapërgatitja për marrjen e vendimeve të vështira përmirëson cilësinë e jetës.
Një studim i shkencëtarëve në Australi thotë se planifikimi se çfarë duhet bërë kur jetës i afrohet fundi, përmirëson dukshëm kujdesin për pacientin, si dhe pakëson stresin e pjesëtarëve të familjes.
Në studim u përfshinë rreth 300 pacientë mbi moshën 80 vjeçare që ishin shtruar në një spital të Melburinit nga gushti i viti 2007 deri në mars të vitit 2008. Autorët e studimit i vëzhguan këta pacientë për 6 muaj.
Pacientët e moshuar ishin në gjendje të diskutonin dhe të përcaktonin preferencat mjekësore lidhur me kujdesin që donin të merrnin kur t'u afrohej vdekja.
Studimi arriti në përfundimin se pacientët ndjeheshin më të qetë e të kënaqur kur dëshirat e tyre i kishin përcaktuar dhe dokumentuar, dhe gati për t'u zbatuar kur të vinte koha. Autorët e studimit gjithashtu vunë re një rënie të shkallës së stresit, ankthit e depresionit edhe mes familjarëve të këtyre pacientëve të cilët kishin planifikuar llojin e kujdesit që donin t'u jepej kur të ndodheshin në prag të vdekjes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Planifikim për trajtim mjekësor në prag të vdekjes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
.::Argëtim të Këndshëm::. :: Te rejat nga futboLLi :: Lajme :: Shendetsi-
Kërce tek:  
Free forum | Computers and Internet | Programming | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
Zaqishti.com